Forsiden
Region Sjælland
Politiske udvalg
Bestyrelsen
Kommuner
Folketinget
Statistikker
Indmeldelse
Kontakt
Links
Søg
 

Bestyrelsen
Bestyrelsen for Venstre i Roskilde Amt

Bestyrelsen for Venstre i Roskilde Amt består af 26 medlemmer og 3 suppleanter.

Medlemmerne fordeler sig på en formand; en næstformand; 3 generalforsamlingsvalgte; 11 lokalforeningsformænd; 3 kredsformænd og deres næstformænd; 2 VU repræsentanter; en LOF repræsentant og formanden for Kommunalpolitisk kontaktudvalg.

I amtsbestyrelsesmøderne deltager endvidere uden stemmeret suppleanter for de tre generalforsamlingsvalgte, formændene for de af amtsbestyrelsen nedsatte udvalg og underudvalg samt amtsråds- og folketingsmedlemmer, som i valgår suppleres med alle amtets øvrige amtsråds- og folketingskandidater og 2 revisorer plus en revisorsuppleant.

Formandsskabet:

FORMAND
Bent Jørgensen, Egetbo 35, 1.tv, 4000 Roskilde
Tlf. 2022 5508, bentj@roskildekom.dk

NÆSTFORMAND
Birthe Kjerulff Jacobsen, Søndergade 30, 4130 Viby Sj.
Tlf. 4619 4268, lejrekredsen@mail.dk

KASSERER
Pernille Siegumfeldt, Søndervang 4, 4000  Roskilde,
Tlf. 4632 2366, pernille@siegumfeldt.dk

SEKRETÆR
Lone Palle, Smedevej 1A, 4600 Køge
Tlf. 5666 2938, mob. 2032 9226, l.palle@ofir.dk

Kredsformænd og kredsnæstformænd:

KØGE KREDSEN
Formand: Lisbeth Aude, Blåbærhaven 4, 2670 Greve
Tlf. 4390 5620,
e_aude@hotmail.com
Næstformand: Maria Jacobsen, Gymnasievej 165, 3. th., 4600 Køge
Tlf. 56 65 93 96, eebymja@koegekom.dk

LEJRE KREDSEN
Formand: Birthe Kjerulff Jacobsen, Søndergade 30, 4130 Viby Sj.,
Tlf. 4619 4268, lejrekredsen@mail.dk
Næstformand: Poul Hansen

ROSKILDE KREDSEN
Formand: Peter Hauge Madsen, Strandgårdsvej 25, 4000 Roskilde
Tlf. 4636 0763, peter.hauge@webspeed.dk
Næstformand: Marianne Druedahl, Gundsølillevej 58, Tågerup, 4000 Roskilde
Tlf. 4678 6030, m.druedahl@post.tele.dk

Lokalforeninger:

VENSTRE I BRAMSNÆS
Formand: Gitte Rønman, Granbakken 3, 4070 Kirke Hyllinge
nielsoggitte@mail.dk

VENSTRE I GREVE
Formand: Sanne Hurup Matthiassen, Lundehusene 52, 2670 Greve
Tlf. 4341 1902, 347@os.dk

VENSTRE I GUNDSØ
Formand: Preben Haar, Evertvej 24, 4040 Jyllinge
Tlf. 4673 1624, prehaar@mail.dk

VENSTRE I HVALSØ
Formand: Poul Hansen, Tølløsevej 68 B, 4330 Hvalsø
Tlf 5946 6098, mob 2042 7039, ha-po@hansen.mail.dk

VENSTRE I KØGE
Formand: Niels Jeppesen, Tøxensvej 10, box 27, 4600 Køge
Tlf. 5665 9857, kontor 5665 6029,
koege@venstre.org

VENSTRE I LEJRE
Formand: Finn Kristiansen, Møllejorden 47, 4320 Lejre
Tlf. 4648 1152, finn.kristiansen@gmail.com
 

VENSTRE I RAMSØ
Formand: Jan Marker, assendløsevejen 29, 4130 Viby Sj.
Tlf. 4644 8477 

VENSTRE I ROSKILDE
Formand: Per Paludan Hansen, Dommervænget 32B, 2.th, 4000 Roskilde
Tlf. 4636 0156, pph@lof.dk

VENSTRE I SKOVBO
Formand: Henrik Szokody, Bøgedevej 10A, 4100 Ringsted
Tlf. 5687 9787,
hgs@ementor.dk

VENSTRE I SOLRØD
Formand: Max Pilegaard, Østre Frihedsvej 26, 2680 Solrød Str.
Tlf. 5614 3361, max@maspilegaard.dk

VENSTRE I VALLØ
Formand: Benny Draaby, Diget 2, 4652 Haarlev
Tlf. 5628 6727, tovedraaby@mail.dk

Generalforsamlingsvalgte:

ROSKILDE-KREDSEN:
Pernille Siegumfeldt, Søndervang 4, 4000  Roskilde
Tlf. 4632 2366,
pernille@siegumfeldt.dk
Suppleant: C.O. Juelsmann-Hansen

KØGE-KREDSEN:
Jan Jensen, Kong Georgs Vej 112,1.th., 2000 Frederiksberg
Tlf. 3832 1220,
euro1999@hotmail.com
Suppleant: Michael Granlund

LEJRE-KREDSEN:
Henning Lynge Nielsen, Rønnevej 22, 4140 Borup
Tlf. 5752 6827,
hnn@kmd.dk
Suppleant: Ole Flodgaard

Suppleanter:

ROSKILDE-KREDSEN:
C.O. Juelsman-Hansen, "Jullebo", Krogager 3, Ågerup, 4000 Roskilde
Tlf. 4678 7625, juelsman-hansen@mail.tele.dk

KØGE-KREDSEN:
Michael Granlund, Grønnegården 680 B, 2670 Greve
Tlf. 4340 5315, michael.granlund@adslhome.dk

LEJRE-KREDSEN:
Ole Flodgaard, Nyhusvej 11, 4632 Bjæverskov
Tlf. 5687 9154, Mob. 2279 6227, blk3247@vip.cybercity.dk

VU Roskilde Amt:

VU Amtsformand:
Lars Friis Farsøe, mob. 2823 3959, larsff@hotmail.com


VU amtsnæstformand:
Dea Larsen, mob. 5050 7802, dea_larsen@hotmail.com

Liberakt oplysningsforbund (LOF):

Johnny Steen, Tjørneparken 13, 4000 Roskilde
Tlf. 4635 8484, Mob. 4063 8484, bfy1942@vip.cybercity.dk

Kommunalpolitisk kontaktudvalg:

Evan Lynnerup, Fjordager 13, 4040 Jyllinge
Tlf. 4673 3991, elo@gundsoe.dk

Udvalg under Udviklingsudvalget:

UDVIKLINGSUDVALG:
Formand: Næstformanden for amtsorganisationen.

AKTIVITETS- & OPLYSNINGSUDVALG:
Formand: Mads Møller, Tvedvej 3, 4682 Tureby
Tlf. 6170 8246, mm@madsm.dk 

KURSUSUDVALG:
Uddannelsesansvarlig: Lone Palle, Smedevej 1A, 4600 Køge
Tlf. 5666 2938, mob. 2032 9226, l.palle@ofir.dk

Revisorer:

Børge Møller, "Ejlagård", Havdrupvej 7, 4623 Ll. Skensved
Tlf. 5616 9126

Christen Hjort, Valhalvej 33, 4000  Roskilde
Tlf. 4636 1949

Revisor suppleant:

Jannie Tauby Sørensen, Sæbyvej 6, 4070 Kr. Hyllinge
Tlf. 4640 3272